Sügisene madisepäev – 21.september

Sügisene madisepäev on kevadise vastand ehk aeg, millal putukad ja ussid teevad talvepesa, suiguvad talveunne või lähevad maa sisse; sääsed ja kärbsed kaovad. Madisepäeval pidi putukatele ja maamardikatele elu sisse loodama ning kui sel päeval lund sajab, tuleb suvel palju parmusid.

Keelud: keelatud oli tuld üles võtta – see võis lastele ja perele haigusi tuua, samuti ei tohtinud vilja külvata. Madisepäeva külm ilm tähendab külma talve.

Püha Matteus: pankurite, arveametnike, maksu- ja tolliametnike ning turvameeste kaitsja. Matteust peetakse 60.-90. aastal kirjutatud esimese evangeeliumi autoriks. Enne kristlaseks saamist oli Matteus maksukoguja, kes nõudis sisse roomlastele määratud makse. Kristlaseks saades jättis ta varasema ameti maha ja ühines Jeesuse jüngritega. Pärast Jeesuse surma jutlustas ta Juudamaal, Pärsias ja Etioopias, kus ta suri märtrisurma. Matteusele on pühitsetud Järva-Madise ja Harju-Madise kirik.

Ussid lähevad maa sisse ja kaotavad mürgisuse kolmel järjestikusel pühal, millest igaüks on tuntud kindlal kitsamal alal: ussimaarjapäev, 8. september – Ida-Eesti; viissenjapäev, 14. september – Kagu-Eesti, Setumaa; madisepäev, 21. september – ilmselt kunagi üle Eesti levinud.

 

 

Kommenteeri